March 12, 2010
18:00 - General - Opening Ceremony
March 13, 2010
10:00 - Biathlon - Men's 2.4km Pursuit Qualification, Sitting
Canada
vs
Italy
10:00 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group B Game 1
10:11 - Biathlon - Women's 2.4km Pursuit Qualification, Sitting
10:30 - Biathlon - Men's 3km Pursuit Qualification, Standing
10:42 - Biathlon - Women's 3km Pursuit Qualification, Standing
11:15 - Biathlon - Men's 3km Pursuit Qualification, Visually Impaired
11:22 - Biathlon - Women's 3km Pursuit Qualification, Visually Impaired
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Men's Downhill - Standing
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Men's Downhill - Sitting
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Men's Downhill - Visually Impaired
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Women's Downhill - Standing
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Women's Downhill - Sitting
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Women's Downhill - Visually Impaired
Medal Event
12:00 - Biathlon - Men's 2.4km Pursuit Final, Sitting
Medal Event
12:30 - Biathlon - Women's 2.4km Pursuit Final, Sitting
Korea
vs
United States
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 1
Great Britain
vs
Canada
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 1
Sweden
vs
Switzerland
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 1
Germany
vs
Norway
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 1
Medal Event
13:00 - Biathlon - Men's 3km Pursuit Final, Standing
Medal Event
13:30 - Biathlon - Women's 3km Pursuit Final, Standing
Norway
vs
Sweden
13:30 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group B Game 2
Medal Event
14:00 - Biathlon - Men's 3km Pursuit Final, Visually Impaired
Medal Event
14:30 - Biathlon - Women's 3km Pursuit Final, Visually Impaired
United States
vs
Korea
17:00 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group A Game 3
Italy
vs
Japan
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 2
Sweden
vs
Korea
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 2
Norway
vs
Great Britain
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 2
Canada
vs
United States
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 2
Japan
vs
Czech Republic
20:30 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group A Game 4
March 14, 2010
Medal Event
10:00 - Cross-Country Skiing - Men's 15 km, Sitting
Italy
vs
Norway
10:00 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group B Game 5
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Men's Super-G - Standing
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Women's Super-G - Standing
Medal Event
12:00 - Cross-Country Skiing - Women's 10 km, Sitting
Norway
vs
Canada
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 3
Italy
vs
Switzerland
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 3
United States
vs
Germany
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 3
Japan
vs
Korea
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 3
Canada
vs
Sweden
13:30 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group B Game 6
Czech Republic
vs
United States
17:00 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group A Game 7
Sweden
vs
Italy
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 4
Japan
vs
Germany
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 4
Switzerland
vs
Great Britain
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 4
Japan
vs
Korea
20:30 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group A Game 8
March 15, 2010
Medal Event
10:00 - Cross-Country Skiing - Men's 20 km, Standing, Free
Medal Event
10:15 - Cross-Country Skiing - Men's 20 km, Visually Impaired, Free
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Men's Super-G - Sitting
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Men's Super-G - Visually Impaired
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Women's Super-G - Sitting
Medal Event
11:30 - Alpine Skiing - Women's Super-G - Visually Impaired
Medal Event
12:00 - Cross-Country Skiing - Women's 15 km, Standing, Free
Medal Event
12:10 - Cross-Country Skiing - Women's 15 km, Visually Impaired, Free
Great Britain
vs
Korea
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 5
Norway
vs
Sweden
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 5
Japan
vs
Canada
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 5
United States
vs
Italy
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 5
Germany
vs
Switzerland
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 6
Great Britain
vs
United States
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 6
Korea
vs
Norway
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 6
Sweden
vs
Canada
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 6
March 16, 2010
9:30 - Alpine Skiing - Men's Super Combined Downhill, Standing
9:30 - Alpine Skiing - Men's Super Combined Downhill, Sitting
9:30 - Alpine Skiing - Men's Super Combined Downhill, Visually Impaired
9:30 - Alpine Skiing - Women's Super Combined Downhill, Standing
9:30 - Alpine Skiing - Women's Super Combined Downhill, Sitting
9:30 - Alpine Skiing - Women's Super Combined Downhill, Visually Impaired
Korea
vs
Czech Republic
10:00 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group A Game 9
Canada
vs
Switzerland
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 7
Italy
vs
Germany
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 7
Norway
vs
Japan
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 7
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Super Combined Slalom, Standing
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Super Combined Slalom, Sitting
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Super Combined Slalom, Visually Impaired
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Super Combined Slalom, Standing
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Super Combined Slalom, Sitting
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Super Combined Slalom, Visually Impaired
Sweden
vs
Italy
13:30 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group B Game 10
United States
vs
Japan
17:00 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group A Game 11
United States
vs
Sweden
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 8
Korea
vs
Italy
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 8
Switzerland
vs
Japan
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 8
Great Britain
vs
Germany
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 8
Norway
vs
Canada
20:30 - Ice Sledge Hockey - Preliminary Round - Group B Game 12
March 17, 2010
Medal Event
10:00 - Biathlon - Men's 12.5 km, Sitting
Medal Event
10:11 - Biathlon - Women's 10 km, Sitting
Medal Event
12:00 - Biathlon - Men's 12.5 km, Standing
12:00 - Ice Sledge Hockey - Classifications - Game 13
Medal Event
12:09 - Biathlon - Women's 12.5 km, Standing
Canada
vs
Germany
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 9
Sweden
vs
Great Britain
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 9
Norway
vs
United States
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 9
Korea
vs
Switzerland
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 9
Medal Event
13:15 - Biathlon - Men's 12.5 km, Visually Impaired
Medal Event
13:21 - Biathlon - Women's 12.5 km, Visually Impaired
Italy
vs
Norway
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 10
United States
vs
Japan
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 10
Canada
vs
Korea
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 10
19:00 - Ice Sledge Hockey - Classifications - Game 14
March 18, 2010
10:00 - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom 1st Run - Standing
10:00 - Alpine Skiing - Women's Giant Slalom 1st Run - Standing
Medal Event
10:00 - Cross-Country Skiing - Men's 10 km, Standing, Classic
Medal Event
10:16 - Cross-Country Skiing - Men's 10 km, Visually Impaired, Classic
Medal Event
10:24 - Cross-Country Skiing - Women's 5 km, Standing, Classic
Medal Event
10:32 - Cross-Country Skiing - Women's 5 km, Visually Impaired, Classic
Medal Event
11:15 - Cross-Country Skiing - Women's 5 km, Sitting
Medal Event
11:35 - Cross-Country Skiing - Men's 10 km, Sitting
12:00 - Ice Sledge Hockey - Play-offs Semifinals - Game 15
Switzerland
vs
United States
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 11
Germany
vs
Korea
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 11
Great Britain
vs
Italy
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 11
Japan
vs
Sweden
12:30 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 11
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom 2nd Run - Standing
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Giant Slalom 2nd Run - Standing
Japan
vs
Great Britain
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 12
Switzerland
vs
Norway
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 12
Germany
vs
Sweden
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 12
Italy
vs
Canada
18:00 - Wheelchair Curling - Round Robin Session 12
19:00 - Ice Sledge Hockey - Play-offs Semifinals - Game 16
March 19, 2010
9:00* - Wheelchair Curling - Tie-breaker Session 1
10:00 - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom 1st Run - Sitting
10:00 - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom 1st Run - Visually Impaired
10:00 - Alpine Skiing - Women's Giant Slalom 1st Run - Sitting
10:00 - Alpine Skiing - Women's Giant Slalom 1st Run - Visually Impaired
12:00 - Ice Sledge Hockey - Classifications - 7th/8th - Game 17
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom 2nd Run - Sitting
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Giant Slalom 2nd Run - Visually Impaired
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Giant Slalom 2nd Run - Sitting
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Giant Slalom 2rd Run - Visually Impaired
14:30* - Wheelchair Curling - Tie-breaker Session 2
15:30 - Ice Sledge Hockey - Classifications - 5th/6th - Game 18
Medal Event
19:00 - Ice Sledge Hockey - Bronze Medal Game - Game 19
20:00* - Wheelchair Curling - Tie-breaker Session 3
March 20, 2010
10:00 - Alpine Skiing - Men's Slalom 1st Run - Standing
10:00 - Alpine Skiing - Women's Slalom 1st Run - Standing
Medal Event
10:00 - Cross-Country Skiing - Women's Relay 3x2.5 km
10:00 - Wheelchair Curling - Semifinal
10:00 - Wheelchair Curling - Semifinal
Medal Event
12:00 - Cross-Country Skiing - Men's Relay 1x4 km + 2x5 km
Medal Event
12:00 - Ice Sledge Hockey - Gold Medal Game - Game 20
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Slalom 2nd Run - Standing
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Slalom 2nd Run - Standing
Medal Event
15:30 - Wheelchair Curling - Gold Medal Game
Medal Event
15:30 - Wheelchair Curling - Bronze Medal Game
March 21, 2010
10:00 - Alpine Skiing - Men's Slalom 1st Run - Sitting
10:00 - Alpine Skiing - Men's Slalom 1st Run - Visually Impaired
10:00 - Alpine Skiing - Women's Slalom 1st Run - Sitting
10:00 - Alpine Skiing - Women's Slalom 1st Run - Visually Impaired
10:00 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Qualification, Sitting
10:18 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Qualification, Sitting
10:45 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Qualification, Visually Impaired, Classic
11:00 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Qualification, Standing, Classic
11:25 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Qualification, Visually Impaired, Classic
11:37 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Qualification, Standing, Classic
12:00 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Semifinal 1, Sitting
12:05 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Semifinal 2, Sitting
12:10 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Semifinal 1, Sitting
12:15 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Semifinal 2, Sitting
12:20 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Semifinal 1, Visually Impaired, Classic
12:25 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Semifinal 2, Visually Impaired, Classic
12:30 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Semifinal 1, Visually Impaired, Classic
12:35 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Semifinal 2, Visually Impaired, Classic
12:40 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Semifinal 1, Standing, Classic
12:45 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Semifinal 2, Standing, Classic
12:50 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Semifinal 1, Standing, Classic
12:55 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Semifinal 2, Standing, Classic
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Slalom 2nd Run - Sitting
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Men's Slalom 2nd Run - Visually Impaired
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Slalom 2nd Run - Sitting
Medal Event
13:00 - Alpine Skiing - Women's Slalom 2nd Run - Visually Impaired
Medal Event
13:15 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Final, Sitting
Medal Event
13:20 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Final, Sitting
Medal Event
13:25 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Final, Visually Impaired, Classic
Medal Event
13:30 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Final, Visually Impaired, Classic
Medal Event
13:35 - Cross-Country Skiing - Men's 1 km Sprint Final, Standing, Classic
Medal Event
13:40 - Cross-Country Skiing - Women's 1 km Sprint Final, Standing, Classic
19:30 - General - Closing Ceremony
* estimated start time